Irudika 2019 - Nazioarteko Ilustrazio Topaketa Profesionala

24/10/2019 - 26/10/2019

Tokia: Vitoria-Gasteiz

--

Ilustrazioaren Nazioarteko Topaketa Profesionala ekitaldia urriaren 24tik 26ra egingo da Gasteizko Artium Museoan.

EGITARAUA

URRIAK 24

SEKTORE PARALELOAK
Artium Museoko Ekialde Goikoa Aretoa

  • 16:00 Leihatila eta akreditazioak
  • 16:30 Ateen irekiera
  • 16:50 Sektore Paraleloen aurkezpena
  • 17:00 – 18:30 Pattern, moda eta ilustrazioa
    • ATÄKONTU KOLEKTIBOA: "Nola aplikatu ilustrazioa pattern sektorean eta arropetan oinarritzat harturik arte garaikidearen arloan sortutako piezak"
    • ANNA EMILIA LAITINEN: "Nola ilustratu daitezkeen ingurunea eta natura objektuetara aplikatutako konposizioak sortzeko"
  • 18:30 – 18:45 Atsedenaldia
  • 18:45 – 19:45 Museoak eta ilustrazioa
    • CRISTÓBAL BALENCIAGA MUSEO FUNDAZIOA: "Nola izan daitekeen ilustrazioa modaren historiari buruzko erakusketa baten ardatza"
    • ABC MUSEOA: "Nola egin dezakeen lekua museo batek ilustrazio historiko eta garaikideko autoreentzat"
  • 19:45 – 20:00 Atsedenaldia
  • 20:00 – 21:30 Zinema, bideoklipak eta ilustrazioa
    • LYONA: "Nola aplikatu ilustrazioa eta collage-a arte-zuzendaritzan musika bideoklipen munduan"
    • JAVIER MARISCAL: "Nola iritsi ilustraziotik eta diseinutik animaziora benetako toki eta pertsonaietatik abiatuta"
  • 22:00 Ate-itxiera

URRIAK 25

ILUSTRAZIOAREN MUNDUA

  • 8:00 Akreditazioak eta ongi-etorri gosaria (PLAZA ARETOA)
  • 9:00 – 9:45 Ongietorria (EMANALDI ARETOA)
  • 10:00 Tailerren aurkezpena (EKIALDE GOIKO ARETOA)
  • 11:00 – 13:00 TAILERRAK:Miju Lee, William Grill, Jisu Choi, Miren Asiain Lora, Maria Luque
  • 13:00 – 16:00 Bazkaria
  • 16:00 – 18:00 TAILERRAK:Miju Lee, William Grill, Jisu Choi, Miren Asiain Lora, Maria Luque
  • 18:00 – 19:00 Kaferako etena
  • 19:00 – 21:00 HITZALDIA: ARGENTINA:Alexiev Gandman (ADA / FIL Buenos Aires) . Miren Asiain Lora . Manuel Rud (Limonero) . María Luque
  • 21:00 – 23:00 Koktela eta Networking saioa ilustrazioaren munduarekin: MUSIKA eta free hitzorduak Kontzertua jaia: LESTER Y ELIZA (Euskadi)
  • 23:00 Ate-itxiera


EDITORIALEN MUNDUA

  • 9:00 Akreditazioak eta gosaria (PLAZA ARETOA)
  • 10:15 – 11:15 Ongietorria editoreei eta HITZALDIA (EMANALDI ARETOA)
    • Elisabeth Pérez Fernández (Euskal Irudigileak). Begoña Lobo eta Vicente Ferrer (Media Vaca). Peggy Espinosa (Petra Ediciones): “Jardunbide egokiak egile-eskubideen arloan”
  • 11:30 HITZALDIA: Dolores Prades (Revista Emilia, Brasil): “Editorearen erantzukizuna liburuak aro digitalean dituen erronka berrien aurrean”
  • 12:10 HITZALDIA: Sofía Noceti eta Juan Casal (Ediciones El Fuerte, Argentina): “ Formatu editorial berriak. Fanzinea eta argitalpenetan ekonomizatzeko teknika artisauak”
  • 12:50 HITZALDIA: Imanol Otaegi (Etxepare). Joxean Muñoz. Marta Merino (Eusko Jaurlaritza, Euskadi): “Laguntzak nazioartekotzeko eta itzulpenetarako, eta liburuaren inguruko sari eta dirulaguntzak Euskadin”
  • 13:30 – 16:00 Bazkaria
  • 16:00 HITZALDIA: Beatriz Herráez (Artium, Euskadi). “Artea eta liburua: instalaziotik katalogora”
  • 16:40 HITZALDIA: Giovanna Balllin (Corraini Edizioni, Italia): “Bruno Munarigandik egile garaikidera. Nola editatu liburuak ikuspegi artistiko batekin, eta nola saldu beste begirada batzuen aurrean”
  • 17:20 HITZALDIA: Ainhoa Sanchez (Acción Cultural de España): “Aukera berriak eta laguntzak: talentua inportatu eta esportatu”
  • 18:00 -18:40 HITZALDIA:Carina Diez Solari (La Joie De Lire, Suitza) “Eskubideen salmenta atzerrian, lizitazioak eta obrak zabaltzeko aukera berriak”
  • 19:00 – 20:00 Bisita gidatua Artium Museoan / Networking saioa editorialen munduarekin / Ilustrazioari buruzko konferentziak Streaming bidez
  • 21:00 – 23:00 Koktela eta Networking saioa ilustrazioaren munduarekin: MUSIKA eta free hitzorduak
    • Kontzertua jaia: LESTER Y ELIZA (Euskadi)
  • 23:00 Ate-itxiera

URRIAK 26

ILUSTRAZIOAREN MUNDUA

  • 9:00 – 11:00 Tailerrak eta hitzordu profesionalak
  • 11:00 – 11:30 Kaferako etena
  • 11:30 – 13:30 HITZALDIA ERRESUMA BATUA: William Grill . (Elkar Taldea) . Sam Arthur (Nobrow / Flying Eye Books) . Association of illustrators / The London Illustration Fair
  • 13:30 – 16:00 Bazkaria
  • 16:00 – 18:00 Tailerrak eta hitzordu profesionalak
  • 18:00 – 18:30 Tailerren itxiera eta lanen erakusketa
  • 18:30 – 19:00 Kaferako etena
  • 19:00 – 21:00 HITZALDIA HEGO KOREA: Jisu Choi . Garikoitz Fraga (Editorial Belleza Infinita) . Miju Lee . Seoul Illustration Fair
  • 21:00 Koktela, mokadutxoa eta Networking-a
  • 22:00 Lehiaketetako epaimahaiaren ebazpena: Pili Muñoz . Ainhoa Sánchez . Derek Brazell . Genis Rigol . Maite Caballero . Blanca Garaluce
  • 23:00 Amaierako ekitaldia eta ate-itxiera
  • 23:00 – 5:00 Kontzertua eta amaierako jaia: The GarageMI BUENAVENTURA (Euskadi) . COQO DJ (Italia)